Karavanda Yaşamak

Dört duvar arasında yaşamaktan, sürekli bir yere bağlı kalmaktan sıkılmış her insanın aklından mutlaka geçmiştir. Karavanda yaşamak size sağladığı özgürlükleri  ve nerede olursanız olsun hiç bir zaman konfordan uzak kalmamayı size sağlıyor. İster doğanın eşsiz güzelliğini isterseniz şehirlerin en etkileyici manzaralarını evinin camının önüne getirebilirsiniz. Ancak karavanda yaşamak düşüldüğü kadar kolay mı? Zorlukları neler?

 

1. ÖZGÜRLÜK

Çok klasik bir tabirle kaplumbağa gibi evinizi sırtınızda istediğiniz her yere götürebiliyorsunuz. Kısacası tamamı ile özgürsünüz. Bir geceyi ormanın içinde geçirirken bir sonraki geceyi muhteşem bir koyda geçirebilirsiniz. Bir yere giderken geride bıraktıklarınızı düşünmenize gerek kalmayacak. Karavanın size sağlayacağı özgürlük ister tatil amaçlı isterse sürekli yaşam için olsun başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz tarzda. Ancak tamamen özgür olduğunuzu düşünürken diğer insanları rahatsız etmekten kaçınmalısınız.

 

 

2.MİNİMAL YAŞAM

Günümüzde içerisinde yaşadığımız evlerden çok daha geniş ve konforlu karavanlar geliştiriliyor olsa da maliyetleri oldukça yüksek. Bu sebepten alacağınız karavanın orta halli bir karavan olduğunu düşünürsek minimal yaşamaya alışmalısınız. Bu kimi insan için zorluk gibi görünüyor olsa da bir çok açıdan size fayda sağlayacaktır. Örneğin evinizdeki kadar kıyafeti, ayakkabıyı koyacak alan olmayacak. Yalnızca ihtiyacınız olan eşyalardan fazlasını yanınıza alamayacaksınız. Bunu dezavantaj olarak görüyor olabilirsiniz. Ancak düşündüğünüz gibi değil. Karavanda yaşarken aslında ne kadar az eşyaya ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz ve bu size mali açıdan büyük katkılar sağlayacak. Bir kıyafet ya da başka bir eşyanın başına bir şey gelmeden yenisini almanızın bir anlamı olmadığını yaşayarak görmek yaşarken ne kadar israfa yol açtığımızı görmemizi sağlayacak.

 

 

3.SU VE ATIK

Muhtemelen karavanda yaşamanın en büyük zorluğu olarak görebileceğimiz kısım su ve atık kontrolü olabilir. Aslına bakarsanız karavanda kullandığınız her kaynağın yöneticisi tamamen sizsiniz. Karavanda yaşarken suyunuzu kontrol etmeye ve atık boşaltmaya alışmalısınız. Bunu yaşadığınız özgürlüğün bir bedeli olarak görebilirsiniz. Ancak bu zorluklara alışmak sizin elinizde karavanda uzun süreler geçirdikten sonra bunlar gözünüze bir zorluk olarak gelmeyecektir.

 

 

 

4.ÖĞRENMENİZ GEREKENLER

Karavanda uzun süreli bir yaşam için mutlaka bilmeniz gerekenler var. Örneğin çıkan arızaları geçicide olsa onarmayı öğrenmelisiniz. Çıkabilecek sorunları ön görüp mutlaka önlem almalısınız. içerisinde yaşadığınız karavanı tanımalısınız. Elektriği akülerde depolamak, gaz ihtiyacını tüpten karşılamak karavanın olmazsa olmazları. Bu yüzden bu alanlarda çıkabilecek sorunları çözmeyi bilmiyor olmanız elektriksiz kalmanıza ve ya yemek yapamamaya  yol açabilir. Karavanda yaşamak için  kendi kendinize yetebilecek kadar teknik bilgiye sahip olmalısınız.

 

 

 

5.MAHREMİYET

Karavanın bir diğer dezavantajı olarak görülebilir. Tek başınıza yaşarken sorun oluşturmayabilir. Ancak aileniz ile yaşamayı planlıyorsanız bazen sorun haline gelebilir. Her insanın istediği arada bir yalnız kalma ihtiyacını karavanda yaşarken gidermek pekte kolay olmuyor. Kendinize ait bir alanınızın bulunmaması düşünülünce biraz can sıkıcı gibi gelse de karavanda yaşarken bu tip sorunları aşmak oldukça kolay olacaktır. Çünkü karavanın kapısı siz nereye isterseniz oraya açılıyor. Yalnız kalmak istediğinizde evinizden çıkıp ormanda kısa bir yürüyüş  yapabilir ya da kumsalda denize taş atabilirsiniz.

 

 

6.GÜVENLİK

Karavanda yaşamak her ne kadar güvensiz gibi görünüyor olsa da bir çok açıdan en az eviniz kadar güvenli. Karavanın güvenliğini sağlamak her zaman sizin elinizde. Nereye park ettiğinize, çevrenizdeki insanların kimler olduğuna ve park ettiğiniz ortamda ki yaşayan canlıların neler olduğuna dikkat ettiğiniz sürece karavan en az bir apartman dairesi kadar güvenli olacaktır.

 

 

7.SON OLARAK

Son olarak karavanda yaşamak 7 den 70 e herkesin hayali olan bir yaşam. Siz de mutlaka bu hayatı en azından bir kez denemelisiniz. Size  yaşatacağı özgürlük hissi asla kopamayacağınız bir hal alacak. Doğayla iç içe ve kendi kendine yeten bir yaşam isteyip ancak doğanın içerisinde, sahilin kenarında bir eve sahip olamayacak kadar maddi gücü olmayan herkes için en güzel alternatif karavanlar. Her mevsim doğanın güzelliklerini içerisinde yaşadığınız karavandan doyasıya izleyebileceğiniz bir hayat insanı bir çok açıdan da olumlu etkileyecektir. Zorlukları size sağladığı güzelliklerin yanında neredeyse bir hiç olan bu yaşam tarzı eğer aklınızın bir köşesinde ufakta olsa bir hayal olarak duruyorsa bir gün mutlaka gerçekleştirmelisiniz. Karavanın size sağladığı özgürlüğün dışında size öğrettiği israf etmeme ve azla yetinme düşünceleri size çok şey katacaktır. Yaşadığınız her günden olabildiğince fazla zevk alabilmek için karavanda yaşamak eşi benzeri olmayan bir seçenek.